Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık

Güzel Sanatlar Liselerine Nasıl Hazırlanılır?

Güzel Sanatlar Liseleri, ortaöğretim eğitimini sanat alanında tamamlamak isteyen öğrencilerin katılabileceği okullardır. Üç aşamalı bir sınav sistemini başarıyla geçen öğrenci adaylarını kabul eden bu okullar, dört yıl boyunca öğrencilere farklı sanat branşlarında etkin bir eğitim verir. Son derece zorlu bir süreç olan Güzel Sanatlar Liselerine hazırlık, disiplinli bir şekilde yönetilmediği takdirde başarısızlıkla sonuçlanabilir. Adayın uygun bir hedef belirleyerek bu doğrultuda profesyonel eğitim kurumlarından yardım alması başarıya doğru atılan adımları hızlı ve kolay bir hale getirmeye yardımcı olur. Artı Sanat ve Tasarım Akademisi, Güzel Sanatlar Lisesi için özel bir hazırlık deneyimi sunarak öğrencilerin gelecek planlarını oluşturmalarına büyük bir katkı sağlar.

 

Özel Yetenek Sınavlarına Hazırlık Süreci

Türkiye genelindeki Güzel Sanatlar Liselerine hazırlanmak isteyen öğrencilerin, öncelikle hedeflerini iyi planlamaları gerekir. MEB tarafından yayınlanan 2020 yetenek kılavuzu içinde yer alan ibare doğrultusunda, adaylar en fazla 2 Güzel Sanatlar Lisesi için yetenek sınavı başvurusunda bulunabilirler. Bu sebeple adayların eğitim ve gelecek hayalleri için en iyi verimi alabilecekleri kurumları hedeflemeleri gerekir. Uygun okul hedefi belirlendikten sonra, adayların özel yetenek sınavlarına hazırlık kurslarından birini tercih ederek kendilerini geliştirmeye başlaması, hedefleri için mükemmel bir başlangıçtır.

‘’Gelecek hedeflerinin doğru bir şekilde belirlenmesi, atacağınız en önemli adımdır.’’

 

Artı Sanat ve Tasarım Akademisiyle Yeteneklerini Geliştir

Yetenek Sınavına Hazırlık Kursu Tercih Etmenin Önemi

Güzel Sanatlar Liseleri için hazırlık sürecinde profesyonel destek almak son derece önemlidir. Özel yetenek sınavına bireysel olarak hazırlanan öğrenciler, ihtiyaç duydukları bilgi ve eğitimlere yeteri kadar ulaşamama gibi sorunlarla karşılaşır. Ayrıca Artı Sanat ve Tasarım Akademisi Özel Yetenek Sınavı için okullara ve branşlara özel bir yaklaşım belirleyen eğitim anlayışı sayesinde adayların mümkün olan en iyi hazırlık sürecini geçirmelerini sağlar. Bu süreç boyunca yetenek sınavı sırasında karşılaşabilecekleri spesifik durumlara karşı da öğrencileri başarılı bir şekilde eğiterek kapsamlı bir eğitim deneyimi yaşatır

‘’Hazırlık sürecinde profesyonel eğitim kurslarının tercih edilmesi, hedefe yönelik stratejilerde büyük bir avantaj sağlar.’’

 

 

Görsel Sanatlar ve Klasik Sanatlar Eğitimi Veren Liseler

Türkiye genelinde görsel sanatlar eğitimi veren 2 farklı lise türü bulunur. İmgesel tekniklere ağırlık veren Güzel Sanatlar Liseleri ve desen tekniklerini ön planda tutan Anadolu İmam Hatip Liseleri, sanat içerikli ortaöğretim eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı seçenekler sunar. Her iki okul türü de, öğrenci kabulü gerçekleştirirken yetenek sınav puanı ve ortaokul başarı puanını eşit oranda göz önüne alsa da, yetenek sınavı oturumlarında imgesel ve desen oturumlarının yetenek puanına etkisi farklıdır. Bu sebeple hedefe uygun eğitim sürecinde aday, tercih edeceği lisenin yetenek sınavına özel olarak hazırlanmalıdır.

 

Güzel Sanatlar Liselerinin Yetenek Sınavı Oturumları

Güzel Sanatlar Liselerinin yetenk sınavları, 2 farklı oturumdan oluşur. Bu oturumlarda adayların desen ve imgesel yetenekleri ölçülerek jüri tarafından puanlamaya alınır. Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Bölümü için sınav oturumları ve değerlendirme kriterleri şu şekildedir;

Desen Oturumu

 • Kompozisyon (30 Puan)
 • Oran-Orantı (20 Puan)
 • Hareket (20 Puan)
 • Çizgi Karakteri (10 Puan)
 • Işık-Gölge (Koyu, orta, açık) (20 Puan)

İmgesel Oturumu

 • Kompozisyon (30 Puan)
 • Anlatım (Kurgulama) (20 Puan)
 • Oran-Orantı (20 Puan)
 • Perspektif (10 Puan)
 • Işık-Gölge (10 Puan)
 • Çizgi Karakteri (10 Puan)

Bu 2 oturumdan oluşan Görsel Sanatlar yetenek sınavı, belirtilen konu başlıklarına uygun bir şekilde puanlanır. Her oturum arasında adayların dinlenmesi için belirli bir mola süresi bulunur.

Anadolu İmam Hatip Liselerinin Yetenek Sınavı Oturumları

Daha çok desen tekniğinin ön plana alındığı bu sınav oturumları da Güzel Sanatlar Liselerinde olduğu gibi 2 oturum ve mola verilerek düzenlenir. Anadolu İmam Hatip liselerinin Klasik Sanatlar Yetenek Sınavı için uygulanan oturumlar ve puanlama sistemiyse şu şekildedir;

Desen Oturumu

 • Düzgünlük (14 Puan)
 • Açısal Denge (14 Puan)
 • Çizgi Kalitesi (14 Puan)
 • Benzetme ve Taklit Edebilme (14 Puan)
 • Bütünlük ve Çizgiler Arası Orantı (14 Puan)

İmgesel Oturumu

 • Kompoziyson (15 Puan)
 • Kurgu (15 Puan)

Milli Eğitim Bakanlığının Güzel Sanatlar Liseleri için hazırladığı 2020 Özel Yetenek Sınavları hakkındaki bilgilendirme metnine buradan ulaşabilir, Güzel Sanatlar Liselerine hazırlık için Artı Sanat ve Tasarım Akademisini tercih edebilirsiniz.

Hemen Kaydolun, Hayallerinizi Ertelemeyin

 

 

neler öğreneceğim ?

Öğrenci Çalışmaları (İmgesel,Natürmort ve Canlı Desen Çalışmaları)

Kurs Ücretleri Nasıl ?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız
Pill Digital