“Rönesans insanın keşfedilmesidir” der İsviçreli tarihçi Burkhard. Artı Sanat, bu söze, “İnsan güçlüdür ve bu gücüyle büyük başarılar elde edebilir” mantığını ekleyerek, ilk olarak akademi departmanını oluşturmuştur. Bu departmanda, bir yandan sanatçı ve tasarımcı aday adayları yetiştirmek, tasarımcı adaylarına mesleki çizim tekniklerini öğretmek hedeflenmiş, diğer yandan da sanata gönül verip hayatın sürecinden kendini tenzi etmeye çalışan resim ve seramiğe gönül verenlere eğitim vermek amaçlamıştır. Akademi Departmanı, eğitim felsefesini Rönesans’tan günümüze gelişen sanatta, temel doğru ve ilkeleri öğretmek, bunu yaparken de reformist teknolojinin desteğiyle yenilikçi metotları kullanmak üzerine kurulmuştur.

 

Bu felsefeyle güçlenen Akademi departmanı, kendi bünyesinde ikinci olarak “Artı Sanat” adı ile resmin eksik karelerinden olan Tasarım departmanını oluşturmuştur. Modern yüzyılın en önemli devinimlerinden olan Bauhaus Ekolü’nün “Ressamlık, mimarlık, heykeltıraşlık ve zanaatkârlık iç içe olmalıdır” anlayışından etkilenerek İç mekan tasarımı ile başlayan Tasarım Departmanı’na, Grafik ve Ürün Tasarımı’nı da eklemiş; kişi, kurum ve kuruluşların istek, tarz ve ihtiyaçlarına yönelik daha bütüncül yaklaşımlarla tasarımlarını sunmuştur. Tasarım Departmanı, sanat ve zanaatın birleşimi üzerine kurmuş olduğu Tasarım felsefesini, sürekli üzerine ekleme bilinciyle tıpkı eğitim alanında olduğu gibi yenilikçi düşünce ile geliştirmekte ve tasarımlarını daha iyiye götürme amacını taşımaktadır. Bu bağlamda, ihtiyaca yönelik ergonomik, fonksiyonel ve sanatsal nitelikli ürünleri, bir kişiyi yada bir stili taklit etmeksizin aldığı referanslar, tasarım teorileri, modern teknoloji ve estetik görüş ışığında analiz ederek marjinal bir sunuş için sonsuz sayıda fikir üretimi ile çalışmalarına devam etmektedir.

Artı Sanat, son olarak bünyesine Sanat Departmanı’nı eklemiştir. Sanat felsefesini ise “yenilikçi kişiler” veya “deneysel işler” anlamına gelen Avantgart kavramıyla ifade ederek avantgart sanatın kültür, gerçeklik tanımları içindeki kabul edilmiş normları sarsıp sınırlarını değiştirmeyi amaç edinen düşüncesi üzerine oturtmuştur. Artı-Sanat tasarımları, bazen bir dekoratif obje olup masanızı karakterize edebilir, bazen mekandaki bir karo uygulaması olup konseptinize dahil olabilir, bazen de yediklerinizin lezzetini desteklerken, aklınıza ve ruhunuza dokunabilir.

Böylelikle Artı Sanat logosunda sembolleştirdiği gibi Akademi, Tasarım ve Sanat departmanlarını, eklektik bir yapı içerisinde parçaların bütünü olarak atölyesinde birleştirmektedir. Artı-Sanat Atölyesi olarak, iki yıllık tasarım ve arge sürecinin ardından ortaya çıkan sanatsal tasarımlarını sizlere sunmakta; yeni (çalışma arkadaşları) kişiler, tasarımlar ve eserler ile bünyesine her an artı değerler katarak çalışmalarına devam etmektedir.

Tüm hakları saklıdır. © 2016